Organizacja zajęć logopedycznych

1 października 2023
Organizacja zajęć logopedycznych

 

Organizacja zajęć logopedycznych

w Przedszkolu Samorządowym nr 8 w Myślenicach

 

 

  1. Rodzice wyrażają zgodę na przeprowadzenie przesiewowych badań logopedycznych ich dzieci na terenie placówki j.w, składając podpis na właściwym druku.
  2. Badania przesiewowe przeprowadzane są w miesiącu wrześniu, po czym ustalany jest harmonogram zajęć logopedycznych.
  3. W zajęciach logopedycznych uczestniczą  w pierwszej kolejności dzieci posiadające opinię lub orzeczenie z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej, w której zawarte są wskazania do podjęcia zajęć logopedycznych w przedszkolach. Forma zajęć jest indywidualna.
  4. W następnej kolejności dzieci 5 i 6 letnie, wymagające wsparcia w zakresie logopedycznym.
  5. O konieczności zajęć dla dzieci w młodszym wieku decyduje logopeda, po wcześniejszej weryfikacji zaleceń i możliwości organizacyjnych.
  6. Zajęcia dla dzieci, które zostały zakwalifikowane na podstawie przesiewowych badań logopedycznych odbywają się w formie grupowej

(od 2 do 4 osób) jeden raz w tygodniu.

  1. W przypadku braku miejsca na terapię, zakwalifikowane dzieci ujęte zostają na liście oczekujących.
  2. Po zakwalifikowaniu dziecka na terapię logopeda pisze indywidualny Plan Terapii Logopedycznej lub Indywidualny Program Terapii Logopedycznej, który zostaje omówiony i podpisany przez  rodzica/opiekuna dziecka.
  3. W przypadku konieczności przeprowadzenia głębszej diagnozy logopedycznej rodzic/opiekun, zgłasza się na badanie z dzieckiem po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z logopedą.
  4. W razie potrzeby logopeda kieruje dzieci na dodatkowe konsultacje ze specjalistami lub pisze wniosek wraz z dyrektorem i wychowawcą dziecka do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w celu przeprowadzenia diagnozy i wskazania sposobu rozwiązania problemów.
  5. Czas trwania zajęć logopedycznych jest dostosowany do potrzeb oraz indywidualnych możliwości oraz zaleceń dziecka i trwa 30-60 minut raz w tygodniu.
  6. W zajęciach biorą udział dzieci zdrowe (bez kataru, gorączki, wysypki) w trosce o komfort zajęć i dobro dzieci.
  7. Rodzice zobowiązani są do kontaktu z logopedą w celu uzyskania informacji na temat pracy z dzieckiem w domu oraz jego postępów w terapii (przynajmniej jeden raz w semestrze).
  8. Udział dziecka w zajęciach oparty jest na systematyczności i regularności ćwiczeń, aż do opanowania materiału niezbędnego do korekty rozpoznanej wady lub zaburzenia mowy.
  9. Rodzic wspiera i pomaga dziecku w ćwiczeniach zwłaszcza, gdy ma ono trudności w opanowaniu kłopotliwych ćwiczeń.
  10. Zakończenie terapii nastąpi w momencie opanowania w możliwym zakresie materiału programowego niezbędnego do korekty rozpoznanej wady wymowy lub zaburzenia mowy (rodzice otrzymują informację o zakończeniu terapii) albo w sytuacji, gdy dziecko zmieni placówkę na inną lub rodzice zrezygnują z terapii logopedycznej prowadzonej w przedszkolu (rodzice składają pisemną rezygnację z zajęć).
  11. Kontakt z logopedą jest możliwy na terenie przedszkola w poniedziałki i wtorki 8-14 godz. lub w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

 

 

Opracowała: Nauczyciel-Logopeda  mgr Ewa Kobiałka